DORRA - Doctors for Asia

DORRA léčí a učí tam, kde je potřeba - a ty, kteří to potřebují!

Naši pacienti

Pro naše pacienty jsme vypracovali spolu s organizací KINTARI jednoduchá jasná pravidla v Indonéštině (máme verzi i v ČJ a Sasačtině). Tato pravidla pomáhají jim i nám. Najdete je zde:

Pracujeme s pacienty od 0 do 99 let:-) Denně ošetříme zhruba 20 lidí.

Nejčastěji do ordinací přicházejí děti s horečkou, kožní infekcí a starší lidé s vysokým krevním tlakem. Občas řešíme také úrazy.

Léků podáváme vždy přesný počet do další kontroly. Tím pacienty nutíme, aby se opět přišli ukázat. Prosíme pacienty, aby pytlík od léků a sirupů vždy přinesli zpět. Opět do něj totiž dostanou další dávku a také je to povzbudí chodit na kontroly.

Tablety i sirupy dáváme/odléváme do plastových a velmi dobře uzavíratelných pytlíčků. Na každém sáčku je nalepený štítek a na něm 6 slov - ráno, poledne, večer - v indonéštině a sasačtině. K těmto slovům děláme čárky. Pokud pacient neumí číst, tlumočník mu vše podrobně vysvětlí. Negramotní pacienti se pak obvykle řídí podle snídaně, oběda a večeře - případně pravidelných motliteb.

Náš zdravotník zaznamenává do knihy, jaké léky se nejvíce spotřebovávají, a které léky při své práci postrádá. Poté spotřebu léčiv zapíše i do elektronické tabulky nahrané v notebooku DORRA. Toto nám pomáhá náš systém péče na Lomboku zkvalitnit.

Většinu našich pacientů zavádíme do elektronické kartotéky. Do ní chceme postupně nahrávat i fotografie jejich potíží (pokud jsou na těle jasně viditelné). Klasický kartotékový záznam obsahuje veškeré základní informace o pacientovi, popis jeho potíží, detaily vyšetření, návrh léčby, a doporučený termín další návštěvy. Počítač DORRA s elektronickou kartotékou si naši dobrovolníci vozí sebou na skútru do ordinace - elektřina je naštěstí všude a internet k zapsání podrobností o pacientovi nepotřebují. Elektronickou kartotékou je zaručený snadný způsob předání informací mezi jednotlivými dobrovolníky. Elektronická kartotéka nám také umožňuje získat přehled o nejčastějších potížích a způsobech léčby. Do budoucna chceme totiž vytvořit manuál léčby nejobvyklejších zdravotních potíží našich pacientů.

Snažíme se, aby naše péče byla smysluplná a dlouhodobá - chceme naučit pacienty docházet na pravidelné kontroly a o své zdraví lépe pečovat!