DORRA - Doctors for Asia

DORRA léčí a učí tam, kde je potřeba - a její lidé to dělají s ROZUMEM a SRDCEM...

DORRA


"Obecně prospěšná společnost DORRA, DOctoRs foR Africa/Asia, vznikla s cílem pomoci jedněm z nejchudších lidí planety - obyvatel subsaharské Afriky.

Je mnoho společností, které se zabývají zasíláním materiální pomoci do těchto zemí. Ale při svých minulých pobytech jsem byl často svědkem toho, jak může hlavně zdravotnický materiál a přístroje nezřídka skončit - nevybalené ve skladech nebo na dvoře, kvalitní a drahé léky přeexpirované. Důvod je prozaický - chybí vzdělaný personál, který by je uměl použít. Ve svém okolí mám mnoho lékařů a zdravotníků, kteří by rádi pomohli tím nejcennějším, co mají - svými dovednostmi a vzděláním. V rámci své dovolené tak spolupracují s organizací DORRA alespoň trochu vylepšovat zdraví těm, kteří by se k lékaři jinak nedostali. A za to jim patří obrovský dík!

Dalibor Stoszek

Z komára se velbloud stát může - alespoň na Lomboku!

I z malé třísky se může na Lomboku stát velké zranění ohrožující život! Posuďte sami - tady je příběh jednoho z našich pacientů. Pán je farmář. Spolu se svou manželkou se stará o malé pole s rýží. Jednoho dne se mu do paty zadřela obyčejná tříska. Ránu nevyčistil ani neomyl a dál pokračoval v práci na poli. Postupem času se mu ale zanítila pata. Nepovažoval to za nijak závažné a do nemocnice nešel. Na ošetření by ani neměl peníze. Ještě před pár dny to vypadalo, že o nohu přijde. Ale teď má velkou naději. Vypadá to, že po našem zásahu bude dokonce i chodit. Naši dobrovolníci ho na nosítkách odnesli k silnici, naložili do auta a převezli do nemocnice. Pak ho podle našich instrukcí léčili - pečovali o ránu, které by se mohl zaleknout i leckterý otrlý chirurg. Pečovali o ránu, která byla původně banální oděrka. Za odvahu a ochotu jim patří velké díky! Na Lomboku už byli: sestřička Ivana, záchranářka Dana, dětský onkolog Ondra, dětský chirurg Martin, záchranářka Jarka, sestřička Romana, internistka Katka, gynekoložka Klára, internista Petr... A po nich přijdou další lékaři, sestřičky, záchranáři - to všechno je a bude TÝM DORRA.

Seznamte se s dvoučlenným stálým týmem organizace DORRA:

Na začátku bylo nadšení pomáhat lidem v Africe. Později ale oba ztratili růžové brýle a realita rozvojové pomoci jim otevřela oči. Lékař Dalibor Stoszek a rozhlasová redaktorka Petra Lazáková se nakonec rozhodli využít své zkušenosti a pomáhat trochu jinak - v rámci organizace DORRA lidem v Indonésii.

   Zakladatel a vedoucí lékař DORRA, praktický lékař, internista, záchranář

   Dalibor Stoszek

   • Před těměř dvěma roky to se mnou vypadalo, že už budu cestovat maximálně mezi Třebihoští a fakultní nemocnicí. Ale díky skvělému týmu kardiologů a kardiochirurgů a také manželčině ohromné obětavosti a starostlivosti jsem měl maximum času na rekonvalescenci po infarktu. Takže už pár týdnů po operaci jsem mohl opět začít "vymýšlet kraviny" - jak s láskou komentuje manželka. Často si vzpomenu na scénu z filmu "Jára Cimrman ležící, spící". Znáte ji? Na nábřeží se potká Cimrman s manželi Holubovými a na dotaz, zda Emil Holub zase pojede do Afriky, odpoví místo Holuba jeho manželka: "Doma bude, už se narajzoval dost". Já mám na ženu zjevně větší štěstí. Spolu s kamarádkou a redaktorkou Českého rozhlasu Petrou Lazákovou jsme tedy mohli rozjet smysluplný lékařský projekt na indonéském ostrově Lombok!

  Vedoucí indonéského projektu DORRA, správce webu a FB, redaktorka Českého rozhlasu, autorka 3 charitativních CD pro děti

  Petra Lazáková

  • Novinářkou se stala díky filmu Titanik. "Šílenou" pětistránkovou recenzi kdysi dávno poslala do časopisu, a jeden odvážný redaktor jí dal šanci v kulturním časopise. Pak si ale zamilovala Český rozhlas, se kterým spolupracuje dodnes. Když před 12 lety vyjela na svoji první větší reportážní cestu do africké Rwandy, něco se změnilo. Zážitky spojené s poměrně nedávnou genocidou, Petru zasáhly natolik, že se od té doby nepřestala zajímat o rozvojové země a o cestování. K těmto tématům vytvořila několik pořadů pro dospělé (pro Radiožurnál) i pro děti (pro Rádio Junior), cestovala s manželem a svými kluky, sbírala zkušenosti na několika rozvojových projektech v Africe, až zakotvila u organizace DORRA (DOctoRs for Africa/Asia). Petra je autorkou 3 CD, jejichž koupí někoho potěšíte a jinému pomůžete. CD plné pohádek, říkanek a písniček z různých koutů světa pomáhají pomáhat organizacím UNICEF, ADRA a DORRA.

   Na Vánoce 2016 pro vás Petra přichystala originální dárek -  třetí charitativní CD plné pohádek, říkanek a písniček "Do Indonésie nejen za pohádkou". České děti se tak mohou seznámit s kouzelnou Indonésií - a dětem z Lomboku díky výtěžku z CD DORRA zajistí dobrou lékařskou péči a vzdělání v oblasti zdravovědy. Minulá dvě CD pro UNICEF a ADRA přinesla téměř milion korun a pomohla mnoha lidem v Africe a v Sýrii. Pomozte i týmu DORRA, aby mohl dál smyslupně pomáhat na Lomboku! Vaší pomoci si opravdu vážíme!
  • www.lazakova.cz

Díky vám dobrovolníkům, sponzorům a sympatizantům můžeme pracovat na smysluplných projektech v chudších zemích světa. Můžeme pomáhat a plnit sobě i ostatním sny... To není málo...

DĚKUJEME!

Podívejte se, jak a kde pracujeme! Sledujte naše video!

https://www.youtube.com/watch?v=itmphfvxI-I