DORRA - Doctors for Asia

DORRA léčí a učí a odpovídá na otázky dobrovolníků!

DOBROVOLNÍCI - nejčastější otázky

Ordinace v Ngolangu

Pokoj v penzionu Lamancha

Ubytování v Serah homestay

Klasické jídlo "campur" - míchanice

Klasické jídlo - nasi goreng ayam

... a DORRA

Většina otázek je jistě zodpovězena v sekci Informace pro dobrovolníky.

Chcete vyjet a máte další dotazy? Odpovědi možná najdete zde! 

​1.Jaké vzdělání/profese/praxe je požadováno? Kam mohu poslat CV a motivační dopis?

Potřebujeme lékaře všech specializací (nejlépe praktiky, pediatry, kožní, internisty), záchranáře a zdravotní sestry. Je nutné, abyste měli znalosti angličtiny na takové úrovni (zpravidla B2), abyste se byli schopni domluvit s našimi koordinátory na místě a místními lékaři při předávání pacienta v místní nemocnici. Ideální je, pokud máte i zkušenosti s prací v nějaké rozvojové zemi a jste schopni se samostatně rozhodovat. Uvítáme, pokud se budete ochotni naučit základy indonéštiny - zvyšuje se tím respekt a prestiž DORRA u místní komunity a úřadů.

Předem také upozorňujeme, že potřebujeme dobrovolníky, kteří budou naprosto respektovat místní kulturu a tradice - a budou chápat, že na Lomboku reprezentují především organizaci DORRA - ne sebe! Nehrajeme si na hrdiny - naše práce je týmová. 

Jelikož nám dobrovolníků stále přibývá a respekt organizace na místě roste, budeme velmi rádi, pokud nám pošlete:

a. Životopis - v českém nebo anglické jazyce (prostě jaký máte).

b. Motivační dopis - určitě stačí v českém jazyce, stručný bez jakýchkoli "vzletných výrazů" - jde nám čistě o to, abychom vás trochu poznali a pochopili PROČ chcete na Lombok jet (získání nových zkušeností, zajímavá dovolená spojená s prací, poznání atraktivního místa, "únik z ČR", řešení osobních problémů...:-). Buďte k nám, prosím, upřímní. 

Důležitá poznámka - Odjet na projekt DORRA na Lomboku je Vaše svobodné rozhodnutí! I když jde o bezplatnou práci, tak je to Vaše svobodné rozhodnutí. Proto očekáváme, že na Lombok opravdu jedete pracovat, a že Smlouvu s dobrovolníkem DORRA budete respektovat. Děkujeme za Vaše pochopení!

2. ​​Potřebuji pro práci na Lomboku víza?

Víza jsou potřeba pro pobyt delší než 1 měsíc. Vízum jde prodloužit i přímo na Lomboku. Pomůže vám s tím místní koordinátor z Kintari. Vízum stojí 25 USD/měsíc. Pokud v ČR žádáte o vízum, musíte mít na účtě dalších 2 500 Kč - klidně jen v ten den :-)

3. Potřebuji cestovní či jiné zvláštní připojištění?

Doporučujeme klasické cestovní pojištění - ideálně s neomezenými limity.
 

​4. Potřebuji zvláštní očkování? Povinné/přínosné?

Povinné očkování na Lombok není. Ale doporučujeme: určitě hepatitidu A/B, ideálně i meningitidu a břišní tyfus. Horečka Dengue v oblasti je - ale bránit se proti ní lze jen sprejem proti hmyzu. Dosud žádný dobrovolník tuto nemoc neměl.

5. Mám začít brát antimalarika/antibiotickou profylaxi s prvním dnem příjezdu/před příjezdem?​

Na Lomboku je minimální výskyt malárie. Častější je horečka Dengue. Naši dobrovolníci antimalarika zpravidla neberou. Doporučujeme ale sprej proti komárům.

6. Je vhodné provést výměnu peněz v ČR nebo na Lomboku/v Jakartě? Kolik si mám cca připravit s sebou? Je ve měste/vesnici dostupná banka/bankomat?

Peníze si v ČR měnit nemusíte. Bankomaty a směnárny jsou na letišti v Jakartě i v Praye (na Lomboku). Přímo v místě působení DORRA (v Kutě) je rovněž směnárna i bankomaty. Nejvýhodnější bankomat je u hotelu Novotel - vyberete z něj až 3 miliony Rp!

7. Je dostupná wi-fi?

Výborná wi-fi je u koordinátora Kintari Edyho - tam někteří dobrovolníci spí a jiní tam mohou kdykoliv zajít. Dobrá wi-fi je i v dalších dvou nabízených ubytováních (Lamancha a Serah) a ve většině turistických restaurací v Kutě. 

8. Je potřeba koupit si místní SIM kartu či postačí česká SIM + roaming?

Na Lomboku funguje český roaming. Ale je dobré mít místní SIM, abyste se mohli domlouvat mezi sebou (s koordinátorem a dalšími dobrovolníky) - je to výrazně levnější! DORRA SIM karta a mobilní telefon je na Lomboku k dispozici - volání a mobilní data si dobrovolníci hradí sami - je to velmi levné (a pro domluvu v rámci DORRA využijete velmi malé množství dat)!

9. ​Potřebuji řidičský průkaz auto/moto/dodávka? Mezinárodní/český?​

Zpravidla stačí mít jen český řidičský průkaz. Pokud se ale chystáte cestovat po Indonésii na motorce, je lepší mít pro jistotu i ten mezinárodní!


10. Potřebuji dodržovat nějaká pravidla vzhledem k náboženství či kultuře?

Určitě! Na Lombok jedete za organizaci DORRA - ne jako běžný turista. Je důležité, abyste respektovali místní kulturu a zvyklosti! Potřebujeme mít respekt místních lidí! Pro dámy tedy platí delší volné kalhoty a tričko s krátkým rukávem a ne velkým výstřihem. Na botách nezáleží. Občas je ale nutné si je sundavat - při vstupu do ordinace nebo do domu vašeho hostitele! Pro pány je nutné tričko a kraťasy po kolena. Zákaz pití alkoholu ve školách a v ordinacích je samozřejmostí. Více viz. Etický kodex DORRA ve Smlouvě s dobrovolníkem DORRA - níže.

11. ​​Disponuje DORRA specifickými pravidly pro vlastní prezentaci? Sociální sítě, chování, alkohol, kouření, "uniforma - tričko"?​

Na misi vždy obdržíte tričko DORRA a jsme rádi, pokud ho nosíte v ordinaci a při výuce ve školách. Komunikujeme nejvíce po FB (messenger) nebo Viberu/Whatsapp. A to obvykle 3x týdně - vždy zpráva + fotky. S lékaři-konzultanty můžete komunikovat podle potřeby.

12. Potřebuji s sebou notebook?

Doporučujeme. Budete v neustálém spojení s lékaři-konzultanty, budete posílat fotografie a zdravotní dokumentaci. Rovněž budete posílat zprávy a fotky kvůli PR organizace DORRA. DORRA již ale zakoupila erární notebook, ve kterém je nahraná elektronická kartotéka, indonéština, manuál života v Kutě a potřebné kontakty. Takže nemusíte mít vlastní notebook.

​13. Jsou potřeba nějaké speciální síťové adapatéry? ​

Ne - na ubytování i v ordinacích jsou klasické evropské zásuvky. Ale je dobré si s sebou vzít prodlužovačku s vícero vstupy. Zásuvek bývá v pokojích málo.

14. Co doporučujete si sbalit s sebou a myslíte si, že mě to nenapadlo?

Opalovací krém, pokrývku hlavy, "žabky" do koupelny, trekové sandále na skútr, pevné boty (na případné treky do džungle), mikinu (večery mohou být chladnější i v Kutě, a pro případný výstup na sopku Rinjani je to nutnost), batoh na záda (budete často jezdit na skútru, potřebujete mít neustále po ruce balenou vodu, desinfekci atd.), čelovku (jedna erární na Lomboku je, ale ta musí vždy být v záchranářském batohu). Na místě je dobré koupit si sarong - velkou širokou tenkou látku, kterou můžete použít jako sukni, pokrývku, deku, šálu - prostě praktická věc :-)

15. Co bych měl ještě před cestou udělat - co mě třeba nemusí napadnout?

Doporučujeme si nafotit letenku, pas a pojištění do mobilu! A mít sebou případné kopie a vaše pasové fotky. Také budeme rádi, pokud se před cestou zaregistrujete do systému ministrérstva zahraničních věcí - DROZD. Je to jen pro vaši bezpečnost. Informace zde - https://drozd.mzv.cz/

16. Co bych měl ještě před cestou udělat v rámci příprav na práci na Lomboku?

Je nutné, abyste si převzali notebook, klíče od skříně s léky, SIM kartu, fotoaparát a vyslechli koordinátorku Petru a na vše se důkladně zeptali. Je nutné, abyste si připravili alespoň 2 lekce zdravovědy pro místní děti a Petru o nich informovali. Je nutné, abyste se seznámili s poslední inventurou léků, a v případě jakýchkoli nejasností používání daných léků konzultovali s Daliborem. Je nutné, abyste si důkladně přečetli Smlouvu s dobrovolníkem DORRA - tedy i Etický kodex a Pravidla ordinace DORRA - a Smlouvu před odletem podepsali! Děkujeme za vaši snahu a trpělivost! :-) 

17. Jak se mohu dále chránit, abych se z Lomboku vrátil živ a zdráv? :-)

Čistěte si zuby jen balenou vodou, pijte pouze balenou vodu, používejte na skútru helmu, jezděte na skútru po levé straně silnice (jako v Británii), mažte se opalovacím ochranným krémem, respektujte pravidla oblékání (vit Etický kodex), neflirtujte s místními beachboys a buďte na sebe opatrní :-)

Níže najdete LÉKÁRNIČKU doporučenou pro dobrovolníky DORRA a KINTARI!

Projděte si celý náš web, podívejte se na FB a pak se případně ptejte dál! Na osobních setkáních vám bude pak vše ještě důkladně vysvětleno. Můžete psát na:    

petralazakova@gmail.com  nebo na  d.stoszek@seznam.cz (čistě lékařské dotazy)