DORRA - Doctors for Asia

DOBROVOLNÍCI - nejčastější otázky

Ordinace v bruze

Ordinace ve škole

Ubytování v Serah homestay

Klasické jídlo  - nasi campur

Klasické jídlo - nasi goreng ayam

... a DORRA

Potřebuji pro práci na Lomboku víza?

Víza jsou potřeba pro pobyt delší než 1 měsíc. Vízum jde prodloužit i přímo na Lomboku, ale POZOR - na letišti musíte nahlásit, že si ho budete prodlužovat nebo vycestujete ze země (jinak vám dají jiné razítko a s ním to pak už nelze, museli byste vyletět ze země a opět se vrátit!).

Vízum na více než měsíc stojí 25 USD/měsíc - tedy 50 USD na 60 dní. Pokud žádáte o vízum v ČR na 60 dní, musíte mít na účtu dalších 25 000 Kč - klidně jen v ten den :-)

Velvyslanectví sídlí na adrese Nad Buďánkami II/7, 150 21 Praha 5-Smichov (3 minuty chůze ze zastávky "Pod Lipkami"). Kancelář pro žádosti o víza najdete po pravé straně od hlavní budovy velvyslanectví. Žádosti o víza přijímají každé pondělí, středu a čtvrtek od 9:00 do 12:00 hodin. Vyzvednou si je pak můžete zpravidla do jednoho týdne, pravidelně každé pondělí, středu a čtvrtek od 13:00 do 15:00 hodin. Raději si ale aktuální informace potvrďte na jejich webových stránkách.

Potřebuji cestovní či jiné zvláštní připojištění?

Doporučujeme klasické cestovní pojištění - ideálně s neomezenými limity. Osvědčila se nám pojišťovna Allianz. Klasické cestovní pojištění je na max 90 dní.

Pokud plánujete zůstat v zahraničí déle (a navíc nepřetržitě), pravděpodobně se pak už vyplatí zainvestovat například do cestovního pojištění od britské True traveller. Roční pojištění od nich lze získat od 6 510 Kč. Nicméně je nutné počítat s tím, že pojistné podmínky, komunikace s pojišťovnou i asistenční službou budou v anglickém jazyce. K tomuto pojištění pak není problém pojistit i hodnotnější věci typu elektronika - lepší foťák, macbook apod.

​Potřebuji zvláštní očkování? Povinné/přínosné?

Povinné očkování na Lombok není. Ale doporučujeme: určitě hepatitidu A/B, ideálně i meningitidu a břišní tyfus. Horečka Dengue v oblasti je - ale bránit se proti ní lze jen sprejem proti hmyzu. Dosud žádný dobrovolník tuto nemoc neměl.

Mám začít brát antimalarika/antibiotickou profylaxi s prvním dnem příjezdu/před příjezdem?​

Na Lomboku je minimální výskyt malárie. Častější je horečka Dengue. Naši dobrovolníci antimalarika zpravidla neberou. Doporučujeme ale sprej proti komárům, případně odpuzovač komárů do sítě.

Je vhodné provést výměnu peněz v ČR nebo na Lomboku/v Jakartě? Kolik si mám cca připravit s sebou? Je ve městě/vesnici dostupná banka/bankomat?

Peníze si v ČR měnit nemusíte. Bankomaty a směnárny jsou na letišti v Jakartě (po vstupu do haly s pásy s bagáží hned napravo) i v Praya (na letišti na Lomboku). Přímo v místě působení DORRA (v Kutě) je rovněž směnárna i bankomaty. Nejvýhodnější bankomat je u hotelu Novotel (v butiku uvnitř hotelu) - vyberete z něj až 3 miliony Rp! Dobré bankomaty jsou např. Equa Bank - má velmi dobrý kurz - aktuálně 09/2017: 1000 Rp. = 1,64 Kč s poplatkem 9 Kč za výběr.

Je v Kutě dostupná wi-fi?

Dobrá wi-fi je už téměř všude - jak na ubytování, tak ve většině turistických restaurací v Kutě.

Je potřeba koupit si místní SIM kartu či postačí česká SIM + roaming?

Na Lomboku funguje český roaming. Ale je dobré mít místní SIM, abyste se mohli domlouvat mezi sebou (s místními spolupracovníky, českými konzultanty a dalšími dobrovolníky) - je to výrazně levnější! Data na 1 měsíc vás nevyjdou na více než na 95 000 RP! DORRA mobil bez simky je na Lomboku k dispozici - data a volání si dobrovolníci hradí sami!

Potřebuji řidičský průkaz auto/moto/dodávka? Mezinárodní / český?​

Zpravidla stačí mít jen český řidičský průkaz. Pokud se ale chystáte cestovat po Indonésii na motorce, je lepší mít pro jistotu i ten mezinárodní! Jeho vystavení stojí 50 Kč a vydají ho na počkání v místě tvého trvalého bydliště.

Potřebuji dodržovat nějaká pravidla vzhledem k náboženství či kultuře?

Určitě! Na Lombok jedete za organizaci DORRA - ne jako běžný turista. Je důležité, abyste respektovali místní kulturu a zvyklosti! Potřebujeme mít důvěru místních lidí! Pro dámy tedy platí delší volné kalhoty a tričko s krátkým rukávem, a ne velkým výstřihem. Na botách nezáleží. Občas je ale nutné si je sundat - při vstupu do ordinace nebo do domu Vašeho hostitele! Pro pány je nutné tričko a kraťasy po kolena. Zákaz pití alkoholu ve školách a v ordinacích je samozřejmostí. Více viz. Etický kodex DORRA ve Smlouvě s dobrovolníkem DORRA.

Disponuje DORRA specifickými pravidly pro vlastní prezentaci? Sociální sítě, chování, alkohol, kouření, "uniforma - tričko"? ​

Na misi vždy obdržíte tričko DORRA a jsme rádi, pokud ho nosíte v ordinaci a při výuce ve školách. Komunikujeme nejvíce po FB (messenger). A to obvykle každý pracovní den - vždy zpráva + fotky. S lékaři-konzultanty můžete komunikovat podle potřeby. Pravidla práce a Etický kodex (součást Smlouvy s dobrovolníkem DORRA)!

Potřebuji s sebou notebook a mobil?

Doporučujeme. Budete zapisovat do elektronické kartotéky, budete v neustálém spojení s lékaři-konzultanty, budete posílat fotografie a zdravotní dokumentaci. Rovněž budete posílat zprávy a fotky kvůli PR organizace DORRA. DORRA vám ale nabídne erární notebook, ve kterém je nahraná elektronická kartotéka, indonéština, tento manuál a potřebné kontakty.Takže nemusíte mít vlastní notebook.

Mobil si pochopitelně vezměte s sebou. Ale k dispozici budete mít i DORRA mobil, do kterého si můžete koupit indonéskou simku. Data si do ní nakupujete sami - pro komunikaci v rámci DORRA jich využijete minimálně. Téměř všude je wifi. Jde spíše o pohodlí neustálého připojení, pokud budete cestovat. Oproti ČR jsou data poměrně levná záležitost - například simku s 25 GB daty seženete za cca 100.000,- Rp (cca 160,- Kč).

​Jsou potřeba nějaké speciální síťové adaptéry? ​

Ne - na ubytování i v ordinacích jsou klasické evropské zásuvky. Na naší základně e skříni je prodlužovačka s více zásuvkami - můžete si jí po dobu svého pobytu vzít na pokoj.

Jak se na Lomboku dobrovolníci DORRA dopravují?

DORRA vlastní skútr. Ten je dobrovolníkům zdarma k dispozici. Benzín si ale hradí sami - viz. Ceny benzínu. Pokud je vás více a chcete každý jezdit na vlastním stroji, cena motorky včetně zapůjčení helmy na měsíc je obvykle 30 - 50 000 RP na den.

Co doporučujete sbalit si s sebou a myslíte si, že mě to nenapadlo?

Opalovací krém, pokrývku hlavy, "žabky" do koupelny, trekové sandále na skútr, pevné boty (na případné treky do džungle), mikinu (večery mohou být chladnější i v Kutě, a pro případný výstup na sopku Rinjani je to nutnost), batoh na záda (budete často jezdit na skútru, potřebujete mít neustále po ruce balenou vodu, desinfekci atd.), čelovku (jedna erární na Lomboku je, ale ta musí vždy být v záchranářském batohu), prodlužovačku s více zásuvkami (hodí se na nabíjení vícero věcí, obvykle bývá na pokoji jen jedna zásuvka - erární je v naší skříni ale také - takže jen pokud by vás bylo víc dobrovolníků, je vhodné si vzít vlastní). Na místě je dobré koupit si sarong - velkou širokou tenkou látku, kterou můžete použít jako sukni, pokrývku, deku, šálu - prostě praktická věc :-)

Co bych měl ještě před cestou udělat - co mě třeba nemusí napadnout?

Doporučujeme si nafotit letenku, pas a pojištění do mobilu! A mít s sebou případné kopie a vaše pasové fotky. Také budeme rádi, pokud se před cestou zaregistrujete do systému ministerstva zahraničních věcí - DROZD. Je to jen pro vaši bezpečnost. Informace zde - https://drozd.mzv.cz/

Co bych měl ještě před cestou udělat v rámci příprav na práci na Lomboku?

Je nutné, abyste si převzali notebook, klíče od skříně s léky, fotoaparát (pokud nejsou již na Lomboku) a na vše se důkladně zeptali. Je nutné, abyste se seznámili s poslední inventurou léků. Je nutné, abyste si důkladně přečetli Smlouvu s dobrovolníkem DORRA - tedy i Etický kodex a Pravidla ordinace DORRA - a Smlouvu před odletem podepsali! Děkujeme za vaši snahu a trpělivost! :-)

Jak se mohu dále chránit, abych se z Lomboku vrátil živ a zdráv?

Čistěte si zuby jen balenou vodou, pijte pouze balenou vodu, používejte na skútru helmu, jezděte na skútru po levé straně silnice (jako v Británii), mažte se opalovacím ochranným krémem, respektujte pravidla oblékání (vit Etický kodex), neflirtujte s místními beachboys (místní beachgirls na Lomboku nejsou) a buďte na sebe opatrní :-)

ZÁKLADNÍ CENÍK

 • Ubytování - obvykle 200 000 Rp/pokoj se snídaní - pro DORRA
 • Skútr - 40 000 - 60 000 Rp./ 1. den v sezóně, mimo sezónu 30 - 40 000 Rp.
 • Benzín - 8 000 - 10 000 Rp. / 1l - tankujete zhruba každý 3 den za 25 000 - 30 000 Rp.
 • Prádelna - 7 000 - 10 000 Rp. / 1 kg
 • Drogerie - toaletní papír - 4 000 Rp. / sprchový gel - 37 000 Rp. / vůně za záchod - 16 000 Rp.
 • Voda - v obchodě 6 000 - 10 000 Rp./ 1,5l
 • Jídlo - u Mohajira (warung Java) - 10 000 - 15 000 Rp. // v restauraci - 25 000 - 70 000 Rp.
 • Juice - 7 000 - 15 000 Rp.
 • Káva - "lombok" káva 10 000 Rp. / z kávovaru - 25 000 - 40 000 Rp.
 • Noční život - malý Bintang (pivo) - 25 000 Rp. / velký Bintang - 35 000 RP. / míchané nápoje - 35 000 - 65 000 Rp. (happy hour 35 000 Rp.) - kvalita tvrdého alkoholu pochybná!
 • Pláž - parkování - 10 000 Rp./ lehátko - 20 000 Rp./ kokos - 15 000 Rp.
 • Náramky - 2 000 - 5 000 - 10 000 Rp./ 1 kus - je potřeba smlouvat - začínají na 20 000 Rp.
 • Sarung - velmi důležitá a potřebná věc - zavřený 80 000 Rp. - začínají i na 200 000 Rp. / otevřený 35 000 Rp.

Projděte si celý náš web, podívejte se na FB a pak se případně ptejte dál! Na osobních setkáních vám bude pak vše důkladně vysvětleno. Pište na:    

petralazakova@gmail.com