DORRA - Doctors for Asia

DORRA léčí, učí a hledá dobrovolníky, kteří chtějí pracovat s námi!

DOBROVOLNÍCI - jak na to

Touhle cestou budete jezdit do práce - no, neberte to! :-) 

Vítáme všechny zájemce o spolupráci s námi! Napište nám - (viz. kontakty) nebo rovnou volejte (viz. kontakty)!

Nejprve se ale podívejte na celou sekci FAQ!!


Důvody, proč spolupracovat s organizací DORRA na Lomboku:

1. Respektujeme i krátší pobyty - 15 pracovních dní (tedy 3 týdny) není problém!

Ale přiznáváme, že už dáváme velkou přednost měsíčním a delším pobytům - jde pak o výrazně efektivnější pomoc (máte čas se na místě trochu rozkoukat, zvyknout si na naše koordinátory a oni na vás, a pacienti k vám po delší době cítí větší důveru a je s nimi lepší komunikace).

2. Respektujeme a dokonce doporučujeme pracovat jen v dopoledních nebo odpoledních hodinách! Odpolední/dopolední program by byl už jen na vás. Chceme, aby to pro vás dobrovolníky byla nejen zkušenost a zážitek, ale částečně i dovolená. Nemůžeme vám pobyt hradit, tak tuto volnost vnímáme jako určitou kompenzaci.

Podmínky na místě:

1. Ubytování - je velmi levné. Nabízíme především dvě možnosti - homestay Lamancha. Cena cca 120 000 rupií/noc nebo 150 000 rupií za 2 lidi/noc/snídaně. Viz. fotky níže.

Další výhodné a opravdu jedinečně domácké ubytování s velkou snídaní najdete v našem oblíbeném Serah Homestay. Cena cca 200 000 rupií za 2 lidi/noc/snídaně. V současné době zde bydlí většina našich dobrovolníků. Viz. fotky níže.

2. Strava - je velmi levná. Většina ubytování má snídani v ceně. Ceny jídel v restauracích se obvykle pohybují mezi 10 000 rupiíí - 50 000 rupií.

3. Letenky - obvykle se pohybují okolo 14 000 - 18 000 Kč - trasa Praha - Jakarta (Emirates nebo Turkish) + 2 000 Kč - trasa Jakarta - Praya (místní aerolinky Lion Air/Batik Air/Garuda). Z letiště a na letiště mají dobrovolníci zařízený odvoz místním koordinátorem - cena 100 000 rupií jedna cesta. Letenky je nejlepší zařídit si přes www.skyscanner.com. Naši dobrovolníci nejčastěji létají tímto spojem:

Praha (Emirates, v cca 15:15h) - Dubaj - JKT (Lion Air, v cca 20h následujícího dne) - Lombok (přiletíte v cca 23h, náš místní spolupracovník pro vás přijede a odveze vás za 20 minut na ubytování v Kutě).

4. Ceny na místě - celkové útraty za měsíc bývají obvykle 10 000 - 15 000 Kč.

Toto jsou zkušenosti naší první dobrovolnice Ivany:
Benzín: tankuji tak za 25 000 - 30 000 každý 3. den - max 10 000 Rp. na den

Pronájem motorky: v sezóně 50 000 - 60 000 Rp. - já 30 - 40 000 Rp.

Prádelna: 6 000 - 8 000 Rp./kg - peru jednou týdně

Voda: v Lemancha 2 000Rp. v sezoně 2 500 Rp./1,5 l v obchodě 6 000 - 8 000 Rp. / 1,5 l

Jídlo: u Mohadžíra 10 000 - 15 000 Rp. za porci normální warung za jídlo 20 000 - 80 000 Rp.

Juice: 8 000 - 20 000 Rp., káva z dobrého kávovaru 30 000 - 40 000 Rp., káva "obyčejná nad 10 000 Rp.

Sarung: zavřený 60 - 80 000 Rp., otevřený 35 000-40 000Rp.

Drogerie: toaleťák 4 000 Rp., sprcháč 37 000 Rp., vůně na záchod 16 000 Rp.

Cigarety: Malbora 20 000 Rp. , místní hřebíčkové 15 000 Rp.

Pláž: Parkování 10 000 Rp., kokos 15 000Rp., lehátko 20 000 Rp./hod.

Noční život: malý Bintang (pivo) 25 000 Rp., velký 35 000 Rp.

5. Doprava na místě - do práce budete jezdit výhradně na skútru. Jiným způsobem se do našich ambulancí nelze dostat. DORRA vám poskytne vlastní skútr zdarma - jen palivo hradíte ze svého (minimální náklady).

6. Práce - Nejčastějším steskem našich pacientů jsou kožní infekce a bolesti - hlavy, břicha, končetin. Pokud se nejedná o zjevný život ohrožující stav (akutní břicho, trauma, malárie..), řešíme pouze analgetiky. Bohužel nemáme prostředky na podrobnou diagnostiku. Naším cílem je alespoň přechodně ulevit a udělat osvětu (místní lidé téměř nepijí...). Často léčíme také teploty a infekce - nejčastěji dýchacích cest a kůže, nejrůznější kožní afekce (máme skvělou dermatoložku, takže lze vyfotit a poslat) a samozřejmě úrazy (nejčastěji končetin) dospělých i dětí - většinou po pádech na skútru. Velice často se setkáte s hypertenzí - tyto pacienty bereme do péče. Také narážíme na cukrovkou - zde jsou možnosti léčby silně omezené. Informace o pacientech a dostupných lécích vám předá dobrovolník před vámi.

Veškerá závažnější rozhodnutí musíte konzultovat s vedoucím lékařem DORRA Daliborem Stoszkem přes FB messanger. Na případné další specializované dotazy máme na příjmu jiné lékaře. Vždy tedy budete mít za zády někoho, kdo poradí a rozhodne ve složitějších případech! Není se čeho bát!

Léky i základní chirurgické vybavení (sterilní sety, šití, krytí....) budou vždy přímo na místě. Seznam léků vám předá váš předchůdce. Některé léky se po konzultaci s vedením DORRA dokupují na místě z peněz DORRA. 

Nejbližší "nemocnice" - puskesmas - je přímo v Kutě. Je tam RTG a základní laboratoř. Pokud něco z toho pacient potřebuje, můžete jej tam vzít - převoz zajistí místní koordinátoři z KINTARI. Vy můžete pacienta doprovodit, dohodnout se s lékaři a zaplatit za vyšetření z peněz Dorry. Případná závažnější poranění a infekce se vozí do velké nemocnice v Praya, která je i slušně vybavená.

Jakýkoli převoz ale nejprve musíte konzultovat s  Petrou a Daliborem.

Podívejte se také do sekce: Jak a kde pracujeme a S čím pracujeme aneb Naše léky!

7. Jazyk - DORRA zajistí "rychlý nášup indonéštiny". Ve městě Kuta (poblíž komunit, kterým pomáháme) se anglicky dorozumíte bez potíží, ale mezi pacienty se bez indonéštiny (sasačtiny) neobejdete. Pokaždé vám ale zároveň zajistíme tlumočníka z Kintari. Jde jen o to naučit se úvodní fráze k "prolomení ledů" mezi vámi a pacientem. Základy indonéštiny a sasačtiny ke stažení v sekci INDONÉŠTINA!

8. PR - během vašeho pobytu potřebujeme, abyste byli s námi v neustále v kontaktu - wifi je u koordinátora Kintari a v mnoha jiných ubytováních a restauracích v Kutě.
Kontaktovat nás budete jak kvůli čistě lékařským odborným konzultacím, tak i kvůli tomu abychom projekt mohli propagovat a tím i získávat další dobrovolníky a sponzory.
Je potřeba, abyste se hlásili každý pracovní den.

9. Indonésie - je dobré, abyste před cestou měli nějaké informace o místě, kam míříte. Indonésie je velmi různorodá země a má svá specifika. Ta vám může pomoci poodhalit Michaela Budiman - vedoucí katedry Indonesistiky FF UK.
Indonésii představuje takovou, jakou ji zná, jakou ji viděla, ochutnala a zažila. Poslechněte si nebo přečtěte si její postřehy zde:
https://www.rozhlas.cz/leonardo/svet/_themeline/1417
Pokud chcete vidět Indonésii na vlastní oči - zatím klidně jen přes počítač - podívejte se sem! Prolistujte si celou fotogalerii! Nebudete litovat :-)

https://www.facebook.com/Wonderful-Indonesia-433618953473105/

10. Finanční podpora - pokud byste náhodou znali nějaké firmy, které by mohl tento projekt (případně konkrétně vaše cesta) zaujmout, budeme rádi, když nám dáte vědět! V přesvědčování sponzorů vám rádi pomůžeme!

Pokud by nějaká firma chtěla Dorru podpořit skrz vaši cestu (podporovat přímo váš výjezd), tak jí můžete říci, že peníze jinak DORRA potřebuje především na tyto záležitosti:
  • Zajištění léků pro pacienty DORRA
  • Příspěvky na složitější zákroky v nemocnicích - místní obyvatelé do nemocnice v nejbližším městě Kuta většinou nejezdí ani v závažnějších případech, lékaři z DORRA je tam ale doprovází a za zákroky za ně alespoň částečně (nebo úplně - podle situace) hradí

Důležitá poznámka na závěr - Odjet na projekt DORRA na Lomboku je Vaše svobodné rozhodnutí! I když jde o bezplatnou práci, tak je to Vaše svobodné rozhodnutí. Proto očekáváme, že na Lombok opravdu jedete pracovat, a že Smlouvu s dobrovolníkem DORRA budete respektovat. Děkujeme!


Děkujeme za jakékoli dotazy, za vaši spolupráci a za váš zájem! Tým DORRA

Nemalujte své sny do písku - uskutečněte je! Spolu s organizací DORRA! Právě teď!