DORRA - Doctors for Asia

DORRA léčí a učí tam, kde je potřeba - například v Kutě, v Ngolangu, Petiwungu a v Sade!

JAK a KDE pracujeme

Pracujeme poblíž turistického městečka Kuta - ale na místech, odkud se nemocní lidé dostávají k lékaři komplikovaně. Ordinujeme zpravidla 4 dny v týdnu ve 3 ordinacích. Máme pravidelnou ambulanci za vesnicí Ngolang (dům našeho spolupracovníka Sadara - Džungle), přímo v Kutě (garáž našeho spolupracovníka Edyho - Garáž) a ve vesničce Sade (dům naší spolupracovnice Dewi - Sade). Do "Džungle" vede jen úzká cestička pralesem, takže v období dešťů je velmi těžko přístupná. I proto působíme i přímo v Kutě. Ordinace "Garáž" je naopak hned u hlavní silnice. Stejně tak se lze bez potíží dostat kdykoli i do "Sade". Pokud je potřeba (převazy, aplikace injekcí, infuzí...), za pacienty dojíždíme přímo k nim domů. Náš zdravotník je stále na telefonu dostupný pro případné akutní stavy.

Naším hlavním cílem je mezi místními vyhledat a dle možností zaléčit ty stavy, které jsou přímo nebo potencionálně ohrožující na životě nebo by neléčené mohly vést k invaliditě a snížení schopnosti samostatné obživy (tedy většinou práce na poli). Tyto pacienty často indikujeme a doprovázíme do jedné z místních nemocnic, kde jsou schopni provést potřebná doplňková vyšetření (rentgen, ultrazvuk, vyšetření krve). V případech, že pacient nemá žádné pojištění (což je většina) za něj také hradíme většinu nákladů. 

Našim pacientům podáváme výhradně ty léky, které si mohou pořídit i oni sami přímo na Lomboku. Chceme si být mimo jiné jisti, že naši pacienti budou mít možnost si léky obstarat sami i v době, kdy na Lomboku náš personál není (například prosinec - děšťové období).

Tablety i sirupy dáváme/odléváme do plastových a velmi dobře uzavíratelných pytlíčků. Na každém sáčku je nalepený štítek a na něm 6 slov - ráno, poledne, večer - v indonéštině a sasačtině. K těmto slovům děláme čárky. Pokud pacient neumí číst, tlumočník mu vše podrobně vysvětlí. Negramotní pacienti se pak obvykle řídí podle snídaně, oběda a večeře - případně pravidelných motliteb.

Většinu našich pacientů zavádíme do elektronické kartotéky. Do ní chceme postupně nahrávat i fotografie jejich potíží (pokud jsou na těle jasně viditelné). Klasický kartotékový záznam obsahuje veškeré základní informace o pacientovi, popis jeho potíží, detaily vyšetření, návrh léčby, a doporučený termín další návštěvy. Počítač DORRA s elektronickou kartotékou si naši dobrovolníci vozí sebou na skútru do ordinace - elektřina je naštěstí všude a internet k zapsání podrobností o pacientovi nepotřebují. Elektronickou kartotékou je zaručený snadný způsob předání informací mezi jednotlivými dobrovolníky. Elektronická kartotéka nám také umožňuje získat přehled o nejčastějších potížích a způsobech léčby. Do budoucna chceme totiž vytvořit manuál léčby nejobvyklejších zdravotních potíží našich pacientů.

Máte další dotazy? Ptejte se! Budeme jen rádi!

DORRA by v Ngolangu a Petiwungu nemohla působit nebýt organizace KINTARI a Jany Wolfové. DĚKUJEME!