DORRA - Doctors for Asia

DORRA léčí a učí a je místním lidem k dispozici 24 hodin!

LÉKAŘI - konzultanti

DORRA je na Lomboku 24 hodin denně!

Naši zdravotníci a lékaři na Lomboku nemají jen pravidelné ambulance v Ngolangu, Sade a v Kutě. Dojíždějí za nemocnými do jejich domovů. A jsou také na telefonu pro urgentní záležitosti.

DORRA spoluopracuje s mnoha odborníky v Česku!

S týmem DORRA spolupracuje několik špičkových odborníků v Česku! Ti jsou neustále na telefonu a mobilních aplikacích. Naši zdravotníci na Lomboku se s nimi mohou spojit, přeposlat jim zdravotnickou dokumentaci pacienta a konzultovat, co je potřeba. S DORRA spolupracují:

  • Primář Dětského a novorozeneckého oddělení
  • Dětský traumatolog
  • Kožní lékařka
  • Oční lékařka
  • Anesteziolog
  • Kardiolog
  • Internista
  • Gynekoložka
  • Sestra z dětského KARIM Motol

Odborní spolupracovníci DORRA jsou často slyšet v českých médiích!

Naši spolupracovníci bývají hosty Českého rozhlasu. Například se objevují v pořadu Atrium. Úterý je zpravidla věnováno lékařské problematice. Odborné slovo DORRA dostala i v v Českém rozhlase Plus!


Příklad rychlé odpovědi našeho lékaře-konzultanta na dotaz naší dobrovolnice-zdravotní sestřičky Ivany přes FB messanger:

Ivana - zdravotní sestra z internistické JIP, a dětské KARIM, dobrovolnice na Lomboku:

"Martine, prosím, můžeš mi poradit, co se s tím tady dá dělat? Posílám fotku..."

Chlapec z ordinace v Petiwungu
Chlapec z ordinace v Petiwungu

Martin - dětský traumatolog:

"Bud je to hydrokela nebo skrotalni kyla - hydrokela je tekutina kolem varlete a defakto nicemu nevadi, skrotalni (obdoba triselne) kyly je horsi a hrozi uskrinutim. Uskrinuti poznas velkymi bolestmi i pri dotyku i normalne, vzedmutym briskem a zvracenim - bylo by to tuhe spise vice zarudle. Ted to rozlisit pomoci toho co tam mas a nemas:-) Vezmi baterku a dej ji z druhe strany varlete a prosvit to - pritom to vyfot. To svetlo baterky jakoby rozsviti ten sourek a ukaze, zda je to voda - a nebo v tom je strevo. Mozna mi posli dalsi fotku. Dalsi vec je, jak je to tuhe- zkus to i treba tlakem tremi prsty masirovat a jakoby vtlacit do bricha. Chce to trpelivost a delej to klidne minutu nebo dve. Pokud to zacne skroukat a pujde to zreponovat do bricha, je to kyla a je volne reponibilni/ tedy neni ted nebezpecna."

Ivana:

"Chlapec se jmenuje Pebrianto a je mu 2 roky. Dneska jsem tedy provedla po naší domluvě další vyšetření a Martin mi poté napsal":

"No ma podle vseho skrotalni hernii / triselna kyla, ktera jde volne do skrota. Tady u nas bychom to kolem 2-3 let operovali - hned bych se na nem rad vyradil:))) Ale pokud to jde volne reponivat, tak se jedna o volne reponibilni kylu a staci maminku poucit, ze dokud to jde volne dat dovnitr, tak neni spech. Jen kdyz to zatvrdne, jeho to bude bolet a bude mit tvrdy brisko, bolesti, pozdeji zvraceni, krev ve stolici - to uz je hodne pozde. Idealne ho nechat na zari, az dorazime.:-)

Ivana:

"S Martinem jsme se dohodli na následujícím postupu. Hlídat, poučit rodiče a v září si to tady kluci ošéfují po domluvě s Daliborem - eventuelně zákrok."

Chcete se přidat do našeho "seznamu spolupracovníků"? Mohli byste dělat odborné konzultace našim zdravotníkům na Lomboku? Napište nám!