DORRA - Doctors for Asia

DORRA léčí a učí tam, kde je potřeba - právě teď na indonéském ostrově Lombok

PROJEKT Lombok

DORRA je nezisková organizace vedená lékařem Daliborem Stoszkem, která právě teď pomáhá lidem na indonéském ostrově Lombok.

Nezisková organizace DORRA je tvořena dobrovolníky - lékaři mnoha specializací (praktičtí lékaři, pediatři, anesteziologové, chirurgové, kožní lékaři...) a zdravotními sestrami, kteří již opakovaně pomáhali v několika afrických zemích (Keňa, Etiopie, Malawi, Zambie). K našemu týmu se teď přidalo i mnoho zkušených záchranářů. Všichni nám pomáhají ve svém osobním volnu, za vlastní peníze.

Spřátelená organizace Jany Wolfové - Kintari - působí na Lomboku více než 10 let. Vybudovala postupně dvě školy a jednu školku a čeští pedagogové s ní jezdí na Lombok vyučovat angličtinu. Kintari tak disponuje skupinou léty ověřených místních spolupracovníků, která je organizačně velmi schopná. Tým DORRA si je naprosto jistý, že tamní lidé z Kintari jsou bez potíží schopni organizačně asistovat lékařským týmům. Jedná se především o transport po ostrově, starost o přivezené vybavení a léky a organizaci pacientů. Spektrum nemocí a potíží je v podstatě totožný s tím, které lékaři Dorry léčili při posledních misích v subsaharské Africe.

Místní děti trpí na nejrůznější kožní a infekční onemocnění, infekce zažívacího traktu z nedostatečné hygieny a závadné vody. Dospělí jsou kromě infekčních onemocnění ohroženi především neléčeným vysokým krevním tlakem a cukrovkou. Velmi časté jsou také vážná zranění po pádu na skútru. To je nejobvyklejší dopravní prostředek na ostrově.

Co by chtěla DORRA na Lomboku vylepšit:

Na Lomboku je velmi špatná zdravotní péče. Na nejlepší úrovni (ale i tak velice daleko od evropských standardů) je zdravotnické středisko ve městě Praya, cca 30 minut jízdy od Kuty. Tuto péči si může dovolit jen zlomek populace. Pro ostatní jsou určené tzv. puskesmas - malé nemocnice, vybavené jen tím nejnutnějším. Ani tuto péči si však podporovaná komunita nemůže dovolit. Z těchto důvodů je první, a často i poslední, volbou návštěva místních tradičních léčitelů. Ti sice za své "léčení" nežádají peníze, ale úspěšnost jejich práce se rovná placebu.

Co DORRA na Lomboku zajistí:

Zdravotníci z DORRA jsou schopni na Lomboku využít své know how, zajistit velké množství zdravotnického materiálu a léků. Důležité je, že chtějí své zkušenosti a znalosti intenzívně předávat místním tak, aby byla zajištěna KONTINUITA péče i v krátké době jejich nepřítomnosti. 


Shrnuto podtrženo - DORRA na Lomboku zajistí

  • lékařské KNOW HOW
  • lékařskou péči
  • zdravotnický materiál
  • kontinuitu zdravotnické pomoci

Výsledek pomoci organizace DORRA na Lomboku?

DORRA pomůže, aby si místní mohli v budoucnu pomáhat sami!

Co je potřeba zajistit, aby DORRA mohla fungovat:

Případné sponzory prosíme o finanční pomoc s pokrytím nezbytných nákladů - především s dopravou po ostrově (skútry) a náklady na nutné vyšetření místních pacientů v nemocnicích (RTG, sono atd.). Uvítáme ale jakoukoliv jinou pomoc, která by nám naši práci usnadnila. Na oplátku nabízíme medializaci sponzorů na našich akcích, v tištěných médiích a v Českém rozhlase. Zástupci sponzorů se mohou samozřejmě účastnit našich misí.


Petra Lazáková (redaktorka Českého rozhlasu a vedoucí indonéského projektu DORRA) - Email: petralazakova@gmail.com, Tel: +420 720 549 867

MUDr. Dalibor Stoszek (vedoucí lékař a zakladatel organizace DORRA) - Email: d.stoszek@seznam.cz, Tel: +420 773 173 021


DORRA léčí a učí právě teď na LOMBOKU! Proč?

  • I z malé třísky se může na Lomboku stát velké zranění ohrožující život! Posuďte sami - tady je příběh jednoho z našich pacientů. Pán je farmář. Spolu se svou manželkou se stará o malé pole s rýží. Jednoho dne se mu do paty zadřela obyčejná tříska. Ránu nevyčistil ani neomyl a dál pokračoval v práci na poli. Postupem času se mu ale zanítila pata. Nepovažoval to za nijak závažné a do nemocnice nešel. Na ošetření by ani neměl peníze. Noha byla po našem příjezdu k pánovi na amputaci...