DORRA - Doctors for Asia

NÁŠ PŘÍBĚH

DORRA léčí a učí tam, kde je potřeba - a její lidé to dělají s ROZUMEM a SRDCEM...

PROJEKT DORRA NA LOMBOKU BUDE UKONČEN V DUBNU 2019! Děkujeme všem, kteří nám v posledních třech letech pomáhali pomáhat tam, kde to bylo potřeba! Společně se nám podařilo šířit informace o prevenci nemocí, o léčení drobných zranění, i o péči o děti. Díky vám jsme mohli inspirovat místní autority a dát naději mnoha Lombočanům v odlehlejších oblastech. DĚKUJEME za vaši přízeň, ochotu a snahu pomoci!!! 

"Obecně prospěšná společnost DORRA, DOctoRs foR Africa/Asia, vznikla s cílem pomoci jedněm z nejchudších lidí planety - obyvatel subsaharské Afriky. Je mnoho společností, které se zabývají zasíláním materiální pomoci do těchto zemí. Ale při svých minulých pobytech jsem byl často svědkem toho, jak může hlavně zdravotnický materiál a přístroje nezřídka skončit - nevybalené ve skladech nebo na dvoře, kvalitní a drahé léky přeexpirované. Důvod je prozaický - chybí vzdělaný personál, který by je uměl použít. Ve svém okolí mám mnoho lékařů a zdravotníků, kteří by rádi pomohli tím nejcennějším, co mají - svými dovednostmi a vzděláním. V rámci své dovolené tak spolupracují s organizací DORRA alespoň trochu vylepšovat zdraví i vědomosti těm, kteří by se k lékaři jinak nedostali. A za to jim patří obrovský dík! "

Dalibor Stoszek - zakladatel organizace

Na začátku bylo nadšení pomáhat lidem v Africe. Později ale oba ztratili růžové brýle a realita rozvojové pomoci jim otevřela oči. Lékař Dalibor Stoszek a rozhlasová redaktorka Petra Lazáková se nakonec rozhodli využít svých zkušeností a pomáhat trochu jinak - na přehledném místě, pomocí dobrovolníků, bez nákupu složitých lékařských zařízení, bez svazujících grantů. Petra s Daliborem rozjeli v roce 2016 zdravotnický a vzdělávací projekt na indonéském ostrově Lombok. Tým DORRA začal postupně obsluhovat několik "polních ambulancí" na jihu Lomboku a vyučoval ve 4 školách zdravovědu.

Na začátku DORRA projektu v Indonésii bylo především srdce - postupně se ale přidal (selský) rozum. Bez této kombinace vést neziskovku v rozvojové zemi podle Petry a Dalibora prostě nelze. 

   Zakladatel DORRA, praktický lékař, internista, záchranář

   Dalibor Stoszek

   • Před pár lety to se mnou vypadalo, že už budu cestovat maximálně mezi Třebihoští a fakultní nemocnicí. Ale díky skvělému týmu kardiologů a kardiochirurgů a také manželčině ohromné obětavosti a starostlivosti jsem měl maximum času na rekonvalescenci po infarktu. Takže už pár týdnů po operaci jsem mohl opět začít "vymýšlet kraviny" - jak s láskou komentuje moje žena. Často si vzpomenu na scénu z filmu "Jára Cimrman ležící, spící". Znáte ji? Na nábřeží se potká Cimrman s manželi Holubovými a na dotaz, zda Emil Holub zase pojede do Afriky, odpoví místo Holuba jeho manželka: "Doma bude, už se narajzoval dost". Já mám na ženu zjevně větší štěstí. Spolu s kamarádkou a redaktorkou Českého rozhlasu Petrou Lazákovou jsme tedy mohli rozjet smysluplný lékařský projekt na indonéském ostrově Lombok!

  Vedoucí indonéského projektu DORRA, správce webu a FB, redaktorka Českého rozhlasu, autorka 3 charitativních CD pro děti

  Petra Lazáková

  • Novinářkou se stala díky filmu Titanik. "Zběsilou" pětistránkovou recenzi kdysi dávno poslala do časopisu, a jeden odvážný redaktor jí dal šanci v kulturním časopise. Pak si zamilovala Český rozhlas, se kterým spolupracuje dodnes. Když před 15 lety vyjela na svoji první větší reportážní cestu do africké Rwandy, něco se změnilo. Zážitky spojené s poměrně nedávnou genocidou, Petru zasáhly natolik, že se od té doby nepřestala zajímat o rozvojové země. K těmto tématům vytvořila několik pořadů pro dospělé (pro Radiožurnál, Dvojku) i pro děti (pro Rádio Junior), cestovala s manželem a svými kluky, sbírala zkušenosti na několika rozvojových projektech v Africe, až se v Etiopii setkala s Daliborem. Spolu pak vymysleli něco, co na první pohled vypadalo jako bláznivý sen - projekt DORRA v Indonésii.

  • Petra je autorkou 3 CD, jejichž koupí někoho potěšíte a jinému pomůžete. CD plné pohádek, říkanek a písniček z různých koutů světa pomáhaly pomáhat organizacím UNICEF a ADRA. Třetí charitativní CD plné pohádek, říkanek a písniček "Do Indonésie nejen za pohádkou" vzniklo právě pro DORRA. České děti se díky němu mohou seznámit s kouzelnou Indonésií - a dětem z Lomboku výtěžek z CD zajistí dobrou lékařskou péči a vzdělání v oblasti zdravovědy. Minulá dvě CD pro UNICEF a ADRA přinesla téměř milion korun a pomohla mnoha lidem v Africe a v Sýrii. Pomozte i týmu DORRA, aby mohl dál smyslupně pomáhat na Lomboku! Děkujeme!

  • https://bit.ly/pomahaci-audioknihy

  • https://www.pikle.cz/e-shop/cd-do-indonesie-nejen-za-pohadkou/

Číslo účtu DORRA, o.p.s. - 4125580369/0800