DORRA - Doctors for Asia

DORRA léčí a učí s tím, co pacientům pomáhá!

S ČÍM pracujeme - naše LÉKY

Nejnákladnější skupinou jsou antibiotika pro dospělé i děti - většinou širokospektrá, na léčení všech možných druhů infekcí (nejčastěji dýchacích cest, kůže a infikovaných ran po úrazech, často velice pokročilých až život ohrožujících). I drobné ranky se totiž v podmínkách vlhka, tepla a špatné hygieny velice rychle infikují. Potřebujeme je nejen v tabletách, ale pro těžší infekce i k podání do žíly. Na tyto rány je také potřeba větší množství lokálních antibiotik ve formě mastí a roztoků. Antibiotické kapky pak užíváme na infekce očí a uší.


Velice častou příčinou návštěvy našich pacientů jsou nejrůznější bolesti - akutní i chronické.

Na ty nakupujeme analgetika. Většinou jde o ta běžná, která používáme i my - ibuprofen a paracetamol, na silnější bolesti metamizol. Pro dospělé v tabletách, pro děti i sirupy. Místní pacienti na běžná analgetika reagují velice dobře. Často se totiž stává, že dosud lék proti bolesti nikdy dříve neužili. Na Lombok také vozíme multivitamíny pro děti, těhotné a chronicky nemocné. Pro posledně zmíněné i proteinové přípravky urychlující rekonvalescenci. V naší lékárničce jsou i přípravky na kašel pro děti.

Samostatnou kapitolou jsou parenterální léky - k podání do žíly, pro akutní stavy. Nejčastěji gastroenteritidy s průjmy a zvracením, alergické reakce, dušnost nejrůznějšího původu, akutní silné bolesti nebo analgetika s okamžitým efektem před plánovaným chirurgickým výkonem. V tomto případě může náš lékař podat i tzv. analgosedaci a provést některé chirurgické výkony, případně převazy silně bolestivých ran nebo popálenin. Používání lokálních anestetik je samozřejmostí.

Bez sponzorů by to nešlo! Finance na léky a zdravotnický materiál nám s velkou ochotou v začátcích projektu dodaly lékarny BENU!

Našim indonéským pacientům  podáváme výhradně ty léky, které si mohou pořídit i oni sami přímo na Lomboku. Chceme si být mimo jiné jisti, že naši pacienti budou mít možnost si léky obstarat sami i v době, kdy na Lomboku náš personál není (například prosinec - děšťové období).

V současnosti už dokonce většinu léků kupujeme přímo na Lomboku.

Tablety i sirupy dáváme/odléváme do plastových a velmi dobře uzavíratelných pytlíčků. Na každém sáčku je nalepený štítek a na něm 6 slov - ráno, poledne, večer - v indonéštině a sasačtině. K těmto slovům děláme čárky. Pokud pacient neumí číst, tlumočník mu vše podrobně vysvětlí. Negramotní pacienti se pak obvykle řídí podle snídaně, oběda a večeře - případně pravidelných motliteb.

Máte-li kdokoli možnost poskytnout nám nějaké léky nebo zdravotnický materiál - například i staré autolékárničky, napište nám! Potěšíte nás :-)